Dlaczego zbyt intensywny trening może pogarszać stan skóry?
MyBody

Dlaczego zbyt intensywny trening może pogarszać stan skóry?

Regularna aktywność fizyczna to tak naprawdę klucz do młodości. Jednak nie każdy trening, będzie przynosił nam duże korzyści. Najważniejsze jest to, aby był on umiarkowany, dopasowany do naszych potrzeb i możliwości. Dlaczego? Aktywność fizyczna to podstawa piramidy zdrowia człowieka. Jest kluczowa dla funkcjonowania naszego organizmu. Ma ona być umiarkowana, czyli z wydatkiem energetycznym 200-300kcal na

· 10 czerwca 2022

Regularna aktywność fizyczna to tak naprawdę klucz do młodości. Jednak nie każdy trening, będzie przynosił nam duże korzyści. Najważniejsze jest to, aby był on umiarkowany, dopasowany do naszych potrzeb i możliwości. Dlaczego?

Aktywność fizyczna to podstawa piramidy zdrowia człowieka. Jest kluczowa dla funkcjonowania naszego organizmu. Ma ona być umiarkowana, czyli z wydatkiem energetycznym 200-300kcal na trening, a częstość rytmu serca ma dochodzić maksymalnie do 60-70% możliwości.  Ważne jest również to, aby wysiłek fizyczny był w naszym życiu regularny. Korzystniejsze dla zdrowia jest wyjście na spacer szybszym krokiem co drugi dzień niż spędzenie 3 godzin na siłowni raz w tygodniu. Aktywność, która jest dobrze dobrana do naszych potrzeb oraz możliwości poprawia sen, regenerację oraz dotlenia tkanki.

Aktywność fizyczna a skóra
Podczas uprawiania sportu nasze krążenie jest pobudzone, dzięki czemu więcej krwi dociera do tkanek, również skóry. Krew to tak naprawdę najskuteczniejszy środek odżywczy dla naszego naskórka. Transportuje tlen oraz wszystkie substancje odżywcze, dlatego zaczerwienienie skóry podczas treningu nie jest niczym złym, a nawet jest czymś pozytywnym.

Regularna aktywność fizyczna pomaga utrzymywać jędrność skóry oraz zmniejsza ilość stresu oksydacyjnego. Stres oksydacyjny to nierównowaga pomiędzy szkodliwymi, wolnymi rodnikami, a przeciwutleniaczami, które je neutralizują. Wolne rodniki to wysoce reaktywne cząsteczki, które mogą degradować włókna kolagenowe, zaburzać funkcjonowanie bariery hydrolipidowej oraz utleniać sebum, co sprawia, że jest ono gęstsze i może powodować zapychanie ujść gruczołów łojowych.

Ponadto aktywność fizyczna pomaga rozładować stres i napięcie, które w nadmiarze ma bardzo negatywny wpływ na skórę, gdyż zaburza jej regenerację, stymuluje gruczoły łojowe do wytwarzania sebum oraz zwiększają ilość zmarszczek.

Trening a trądzik
Podczas treningu na naszej skórze zbiera się pot, kurz oraz nadmiar sebum, którego wytwarzanie podczas treningu jest bardziej intensywne niż zwykle. Ponadto skóra jest gorąca i wilgotna, co sprzyja rozwojowi bakterii oraz grzybów. Cała ta mieszanka niestety sprzyja powstawaniu zaskórników oraz zmian zapalnych. Ważne jest to, aby podczas treningu nie dotykać twarzy dłońmi oraz nie wycierać wielorazowym ręcznikiem, natomiast można nadmiar potu zetrzeć chusteczkami lub papierem ręcznikowym.

Zbyt intensywny trening a hormony
Podczas intensywnego treningu wzrasta wydzielanie niektórych hormonów, co również nie pozostaje bez wpływu na stan skóry. Długie treningi nasilają produkcję tak zwanego hormonu stresu, czyli kortyzolu, adrenaliny, noradrenaliny oraz testosteronu. Wszystkie te hormony w nadmiarze działają negatywnie na skórę, zwłaszcza w przypadku osób z trądzikiem, ponieważ wzmagają wydzielanie łoju oraz cytokin prozapalnych, co również może indukować tworzenie zmian trądzikowych.

Jak zapobiegać pogorszeniu stanu skóry po treningu?
Jest kilka zasad, które pozwolą na zachowanie zdrowej skóry podczas chodzenia na siłownię. Bardzo ważne jest to, aby przed przystąpieniem do ćwiczeń dezynfekować wszystkie sprzęty, z których będziemy korzystać.

Jeśli planujemy intensywny trening lepiej wykonać go rano, ponieważ skok kortyzolu po treningu na wieczór może prowadzić do rozregulowania rytmu dobowego i problemów ze snem, co również odbija się na kondycji skóry.

Bardzo pomocna okazuje się również sesja rozciągania po treningu, podczas której uspokajamy nasz organizm za pomocą spokojnych, miarowych oddechów. Pozwala to na obniżenie poziomu hormonów stresu.

Jak pielęgnować skórę przed i po treningu?
Jeśli trening wykonujemy rano nie ma potrzeby dokładnego oczyszczania skóry przed nim. Najlepiej nałożyć lekki krem nawilżający lub nie nakładać niczego. Natomiast jeśli trening wykonujemy wieczorem, a wcześniej, w ciągu dnia, na twarz nakładany był makijaż lub krem z filtrem, najlepiej zmyć je bardzo delikatną emulsją przed treningiem. Najważniejsze jednak jest to, aby po treningu wykonać bardzo dokładne oczyszczanie skóry, za pomocą delikatnego żelu myjącego. Należy myć twarz delikatnymi żelami myjącymi, po których nie ma uczucia ściągnięcia i wysuszenia skóry, a następnie osuszyć twarz osobnym ręcznikiem do twarzy.

 

 

 

MyBody

Najnowsze