Jak dbać o zdrowie i wygląd piersi
MyBody

Jak dbać o zdrowie i wygląd piersi

Małe, średnie, duże, jędrne czy wiszące – wszystkie piersi są atrybutem kobiecości. Przez czynniki środowiskowe z czasem są coraz mniej pełne i jędrne, co sprawia, że stają się kompleksem wielu kobiet. Ale stan ten jest odwracalny! Istnieją sposoby, które możesz wprowadzić do swojej codzienności, aby przywrócić piersiom krągłość, jędrność oraz zadbać o ich zdrowie.  

Karina Faber (@gazellecare) Karina Faber (@gazellecare) · 4 grudnia 2021

Małe, średnie, duże, jędrne czy wiszące – wszystkie piersi są atrybutem kobiecości. Przez czynniki środowiskowe z czasem są coraz mniej pełne i jędrne, co sprawia, że stają się kompleksem wielu kobiet. Ale stan ten jest odwracalny! Istnieją sposoby, które możesz wprowadzić do swojej codzienności, aby przywrócić piersiom krągłość, jędrność oraz zadbać o ich zdrowie.

 

Regularne masaże piersi

Masaż piersi daje niesamowite efekty, ponieważ stymuluje układ krwionośny, limfatyczny oraz tkankę tłuszczową. Wokół piersi znajdują się aż 3 grupy węzłów chłonnych: węzły pachowe, węzły nadobojczykowe, podobojczykowe oraz węzły wewnętrznego łańcucha piersiowego. Regularne masowanie piersi sprawia, że zwiększa się przepływ limfy oraz krwi, dzięki czemu piersi są dotlenione i odżywione, a odprowadzanie szkodliwych substancji poprzez węzły chłonne jest ułatwione, co zmniejsza ryzyko chorób i zapaleń. 

Masaż najlepiej wykonywać na olejku do masażu. Jeśli nie masz swojego w domu nie musisz kupować, sprawdzi się również dobrze nawilżający balsam do ciała. Technik masażu piersi jest kilka. Dają one bardzo podobne efekty, warto więc wybrać tę najprzyjemniejszą dla siebie.

Ruchy koliste do środka

Dłonie ułożone pod pachami delikatnie przesuwany do środka zagarniającym ruchem
i przechodzimy kolistym ruchem wokół piersi z powrotem pod pachę. Technika ta pozwala
na ujędrnienie i powiększenie piersi. 

Masaż szczotką

Szczotkowanie ciała na sucho sprawdza się nie tylko w przypadku wrastających włosków
na nogach. Masaż piersi szczotką stymuluje drenaż limfatyczny oraz krążeniowy, dzięki czemu skóra staje się bardziej sprężysta. Należy szczotkować piersi okrężnym ruchem do wewnątrz 

z pominięciem sutków. Do takiego masażu należy wybrać szczotkę o miękkim włosiu, ponieważ skóra na piersiach jest bardzo delikatna. 

Ćwiczenia 

Fakt, że ćwiczenia fizyczne są jednym z najskuteczniejszych sposobów na ujędrnienie piersi może trochę dziwić, ale to właśnie mięsnie klatki piersiowej odpowiedzialne są za dźwiganie ciężaru naszych piersi. Im mocniejsze te mięśnie, tym bardziej krągłe i podniesione piersi.

W Internecie można znaleźć wiele krótkich treningów ukierunkowanych na podniesienie,
a nawet powiększenie piersi. Wiele z nich wymaga używania hantelków, ale nie martw się jeśli nie posiadasz swoich w domu. Hantelki można zastąpić butelkami wody! Bardzo ważna jest regularność, a zauważalnych efektów można spodziewać się już po trzech tygodniach. 

Nawilżanie i natłuszczanie 

Podczas wieczornej pielęgnacji warto nałożyć krem nawilżający nie tylko na twarz, ale również na biust. Mimo, że sam balsam nie zapewni obiecanego na opakowaniu ujędrnienia skóry,
to w towarzystwie masażu i ćwiczeń nawilżanie może bardzo pomóc w poprawie wyglądu piersi. Dobrze nawilżona skóra jest bardziej sprężysta i jędrna. Oprócz tego podczas nakładania balsamu można wykonać szybki masaż!

Biustonosz jak najrzadziej!

Pomimo powszechnego mitu biustonosz wcale nie sprzyja utrzymaniu jędrności piersi. Zapewne wszyscy znają przysłowie o tym, że narząd nieużywany zanika. Tak właśnie dzieje się z elastyną i kolagenem, czyli białkami odpowiedzialnymi za jędrność skóry, kiedy piersi są nieustanne podtrzymywane przez biustonosz. 

Oprócz tego zbyt dopasowany stanik może utrudniać prawidłowe krążenie oraz przepływ limfy, przez nacisk na naczynia, a dalej może skutkować to niedotlenieniem, a nawet zwiększonym ryzykiem rozwoju nowotworu piersi! Warto więc ograniczać noszenie biustonosza
do minimum. 

Oczywiście sprawa ma się trochę inaczej w przypadku bardzo dużych piersi, gdzie w grę wchodzi również zdrowie kręgosłupa. Wtedy najlepiej wybierać elastyczne biustonosze
z przyjemnych dla skóry tkanin. 

Natomiast jeżeli Twoje piersi nie sprawiają bólu kręgosłupa, a musisz założyć biustonosz, warto wybierać takie, które nie są zbyt ciasne oraz nie powodują uciskania piersi. Świetną opcją są miękkie biustonosze bez fiszbin oraz te sportowe.  

Nawodnienie 

Skóra odwodniona będzie bardziej wiotka i podatna na uszkodzenia. Mimo, że piersi składają się głownie z tłuszczu odpowiednie nawodnienie odgrywa ważną rolę również i w ich przypadku. Kobiety powinny wypijać ponad 2 litry wody dziennie. Najlepiej dostarczając wodę stopniowo, czyli co kilkanaście minut robić kilka łyków płynu. Warto mieć zawsze przy sobie butelkę wody i nie dopuszczać do uczucia pragnienia, które świadczy o delikatnym odwodnieniu.  Dzień rozpoczynaj i kończ szklanką wody!

Zdrowie piersi

Oprócz praktyk wpływających na wygląd i jędrność piersi należy regularnie wykonywać
ich samobadanie. Wykonuje się je w czterech krokach: 

KROK 1 

Stań przed lustrem i zapleć ręce nad głową. Obejrzyj dokładnie czy piersi wyglądają tak, jak zwykle. Nie powinnaś zaobserwować zmiany rozmiaru i kształtu piersi, powiększonej żyły, zagłębienia czy płynu wyciekającego z brodawki. Jeśli zauważysz coś niepokojącego od razu udaj się do lekarza. 

KROK 2

Dalej stojąc przed lustrem połóż ręce na biodrach i tak jak w kroku pierwszym obserwuj swoje piersi. 

KROK 3

Zaczep lewą rękę za głową i prawą ręką zbadaj swoją pierś. Złącz 3 palce i najpierw wykonaj ruch okrężny wokół brodawki sutkowej, następnie dociskaj delikatnie palce od góry do dołu,
a na końcu od środka brodawki do zewnątrz. Powtórz to samo z drugą piersią, tym razem zaczepiając prawą rękę za głowę. 

KROK 4 

Połóż się na plecach i powtórz czynności z kroku trzeciego. Piersi zmieniają swój kształt
i twardość na przestrzeni cyklu miesiączkowego, dlatego badanie należy wykonywać zawsze w podobnym momencie cyklu, najlepiej od 3 do 5 dni po miesiączce.

USG

Nowotwór piersi jest niestety najczęściej występującym nowotworem u kobiet. Regularne badanie USG pozwala wykryć nowotwory na bardzo wczesnym etapie ich rozwoju,
a im szybsze wykrycie, tym większa szansa na powrót do zdrowia. Kobiety do 30. roku życia powinny wykonywać USG piersi co 2 lata, a po przekroczeniu tego wieku przynajmniej raz na rok. Osoby obciążone genetycznie, czyli takie, które w swojej rodzinie miały przypadki nowotworów piersi powinny zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ u nich ryzyko nowotworu jest niestety większe. 

Zimnotłoczone oleje

Zimnotłoczone oleje dobrej jakości bogate są w NNKT, czyli nienasycone kwasy tłuszczowe.  Spożywane regularnie wpływają na jędrność i nawilżenie skóry, ponieważ uzupełniają braki lipidów w naskórku. Oprócz tego są niesamowicie ważne z perspektywy zapobiegania nowotworom, ponieważ wykazują działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Aby utrzymać właściwy poziom NNKT w organizmie wypijaj ok. 5ml zimnotłoczonego oleju dziennie. Może to być olej lniany, olej z wiesiołka, olej z pestek dyni czy olej z ogórecznika. 

Masaż piersi, regularne ćwiczenia mięśni, nawilżanie oraz spożywanie tłuszczy wysokiej jakości to praktyki wpływające nie tylko na wygląd piersi, ale również na ich zdrowie. Warto wprowadzić te delikatne zmiany do swojej codzienności, aby jak najdłużej cieszyć się pięknymi piersiami!

MyBody

Najnowsze