Najczęstsze błędy w pielęgnacji skóry
MyBody

Najczęstsze błędy w pielęgnacji skóry

Dobry kosmetyk to tak naprawdę tylko połowa sukcesu. Aby osiągnąć zamierzone efekty należy również używać go we właściwy sposób i zbudować pielęgnację dopasowaną do potrzeb skóry. Niestety często na opakowaniach produktów zalecenia producenta są zbyt ogólne i u niektórych osób mogą zaszkodzić. Nie wspomina się również o tym, w jaki sposób łączyć kosmetyki, aby nie

Karina Faber (@gazellecare) Karina Faber (@gazellecare) · 17 lutego 2022

Dobry kosmetyk to tak naprawdę tylko połowa sukcesu. Aby osiągnąć zamierzone efekty należy również używać go we właściwy sposób i zbudować pielęgnację dopasowaną do potrzeb skóry. Niestety często na opakowaniach produktów zalecenia producenta są zbyt ogólne i u niektórych osób mogą zaszkodzić. Nie wspomina się również o tym, w jaki sposób łączyć kosmetyki, aby nie przebodźcować skóry. Prowadzi to do pojawiania się błędów w pielęgnacji, które mogą niszczy efekty.

Nieprawidłowe oczyszczanie skóry
Oczyszczanie skóry jest tak najważniejszym filarem dbania o skórę, ponieważ przygotowuję ją do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak prawidłowe oczyszczanie nie jest tak łatwe i oczywiste jak mogłoby się wydawać!

Niedokładne oczyszczanie skóry
Wiele osób oczyszcza skórę pobieżnie, nie skupiając się na tym, aby dotrzeć z kosmetykiem myjącym do wszystkich zakamarków twarzy. Jeśli skóra jest niedokładnie oczyszczona zbiera się na niej warstwa niedomytego podkładu, kosmetyków pielęgnacyjnych, kurzu oraz sebum. To powoduje, że martwe komórki warstwy rogowej naskórka nie odrywają się od jego powierzchni i tam zalegają, co doprowadza do zapychania ujść gruczołów łojowych, a w konsekwencji do powstawania pryszczy oraz zaskórników.

Zbyt mocne oczyszczanie
W prawidłowym oczyszczaniu skóry najważniejszy jest złoty środek. Jeszcze kilka lat temu bardzo ciężko było znaleźć w drogerii delikatny żel lub piankę do mycia. Większość kosmetyków myjących zawierała mocne detergenty, co doprowadzało do osłabienia bariery hydrolipidowej, a dalej do większego ryzyka pojawiania się odwodnienia oraz podrażnień.

Jak prawidłowo oczyszczać?
Wybieraj delikatnie kosmetyki do mycia. Myj nimi twarz wykonując delikatne, koliste ruchy przez około 15-20. Spłukuj pozostałości zanieczyszczeń oraz kosmetyków lekko ciepłą, ale nie gorącą wodą. Natomiast jeżeli nakładasz makijaż lub krem z filtrem zastosuj oczyszczanie dwuetapowe, w którym najpierw oczyścisz skórę produktem na bazie oleju, np. masełkiem lub olejkiem do demakijażu.

Niemycie pędzli i gąbek do makijażu
Akcesoria do makijażu powinny być oczyszczone po każdym ich użyciu. Niestety niewiele osób ma to w nawyku. Na naszej skórze bytuje mnóstwo bakterii. Podczas wykonywania makeup’u dotykamy ją akcesoriami wielokrotnie, przez co zbiera się na nich mnóstwo drobnoustrojów, resztek martwego naskórka, łoju oraz kurzu. Jeśli nie umyjemy dokładnie pędzla, przy następnym makijażu przeniesiemy to wszystko na skórę twarzy, do pudru oraz cienia do powiek.
Aby oczyścić pędzel lub gąbeczkę do makijażu wystarczy użyć niewielkiej ilości mydła lub szamponu. Po spienieniu należy spłukać kosmetyk wraz z zabrudzeniami ciepłą wodą, wycisnąć nadmiar wilgoci i pozostawić akcesoria do wyschnięcia w przewiewnym miejscu. Już w ciągu kilku godzin będą suche i gotowe do użycia.

Zbyt duża ilość składników aktywnych w pielęgnacji
W ostatnich latach znacząco wzrosła dostępność kosmetyków z kwasami, retinoidami czy enzymami złuszczającymi. Stosowanie ich zazwyczaj jest bardzo korzystne dla skóry, jednak najistotniejszy jest umiar. Składniki te często mają drażniący potencjał i po zastosowaniu ich należy zostawić skórze czas na to, aby zdążyła się zregenować. Jeśli tego nie zrobimy, tylko następnego dnia ponownie użyjemy kosmetyku, który wywoła taki efekt na skórze może to skutkować np. pojawieniem się wysypu z podrażnienia lub rumieniem. Aby efekty były zadawalające ogranicz się maksymalnie do 2 składników aktywnych w pielęgnacji i utrzymuj przynajmniej jednodniowe odstępy między ich stosowaniem.

Za częste złuszczanie skóry
Wiele osób, zwłaszcza tych z trądzikiem lub cerą tłusta, ma tendencję do zbyt częstego złuszczania skóry. Na początku może się to wydawać zbawiennie, bo kiedy wprowadzamy regularne złuszczanie do pielęgnacji skóra staje się gładsza, może pojawiać się również mniej pryszczy i zaskórników. Kiedy przez dłuższy czas wykonujemy peelingi 2 lub więcej razy w tygodniu tak naprawdę szkodzimy skórze.
Zaraz po wykonaniu peelingu skóra jest gładka, bo pozbawiamy ją nadmiaru warstwy rogowej. Jednak warstwa ta oraz płaszcz hydrolipidowy, który sięna niej znajduje, są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania skóry. Zapewniają ochronę przed drobnoustrojami oraz ograniczają TEWL, czyli przeznaskórkową utratę wody. Kiedy złuszczamy zbyt często pozbywamy się warstwy rogowej naskórka, co prowadzi do większej podatności na pojawianie się pryszczy, przetłuszczanie skóry oraz ryzyko pojawiania się odwodnienia skóry.

Używanie kremu z filtrem tylko latem
Promieniowanie UV dociera do nas przez cały rok. Niestety ma ono negatywny wpływ na wygląd oraz kondycję naszej skóry. Promienie słoneczne stymulują działanie melanocytów, których nadaktywność prowadzi do powstawania przebarwień posłonecznych. Przez drażniące działanie na skórę, ekspozycja na słońce spowalnia gojenie różowych przebarwień potrądzikowych, a ponadto może powodować ich brązowienie, przez co stają się jeszcze trudniejsze do pozbycia się. Przenikające przez szyby i chmury promieniowanie UVA odpowiedzialne jest za fotostarzenie. Powoduje szybsze niszczenie włókien kolagenowych, a w konsekwencji utratę jędrności skóry. Aby skutecznie ochronić skórę przed negatywnym wpływem promieniowania UV na skórę warto używać kremu z filtrem przez cały rok, zwłaszcza jeśli na zewnątrz jest śnieg, który odbija promienie.

MyBody

Najnowsze