Źródło rozkoszy i życia. Jak dobrze je znasz?
MySex

Źródło rozkoszy i życia. Jak dobrze je znasz?

Wagina, nazywana też pochwą, to kobiecy narząd, który może pełnić wiele różnych funkcji – w tym rozrodczą oraz zapewniającą odczuwanie przyjemności seksualnej w trakcie stosunku. Uzupełnij swoją wiedzę na temat pochwy – poznaj jej prawidłową budowę, wszystkie najważniejsze funkcje. Przedstawiamy także sposoby, dzięki którym zadbasz o jej prawidłową higienę, aby ustrzec się przed groźnymi chorobami.

Aleksandra Szczęsna Aleksandra Szczęsna · 5 lutego 2021

Wagina, nazywana też pochwą, to kobiecy narząd, który może pełnić wiele różnych funkcji – w tym rozrodczą oraz zapewniającą odczuwanie przyjemności seksualnej w trakcie stosunku. Uzupełnij swoją wiedzę na temat pochwy – poznaj jej prawidłową budowę, wszystkie najważniejsze funkcje. Przedstawiamy także sposoby, dzięki którym zadbasz o jej prawidłową higienę, aby ustrzec się przed groźnymi chorobami.

Czym jest pochwa?

Pochwa (wagina) stanowi jedną z najważniejszych części kobiecych genitaliów. Często określana jest jako przedłużenie macicy bądź też łącznik pomiędzy macicą a sromem. To właśnie w środku pochwy znajduje się błona dziewicza u kobiet, które jeszcze nie współżyły.

Jej wygląd zmienia się w ciągu życia kobiety. Na ten proces ma wpływ starzenie się, ciąża i poród, ale też przebyte choroby czy życie seksualne.

Nie da się ukryć, że bardzo często pochwa mylnie kojarzona jest ze sromem. Ten stanowi jednak zewnętrzną część kobiecego narządu płciowego – wagina nie znajduje się na zewnątrz.

Każda wagina zbudowana jest w ten sposób, ale za to jej wygląd często różni się wielkością czy kolorem. Z jednej strony pochwa może wyróżniać się bardzo małymi bądź też asymetrycznymi wargami sromowymi, a nawet małymi wargami sromowymi mniejszymi i dużymi wargami sromowymi większymi lub też odwrotnie. Jeśli chodzi o kolorystykę waginy, to przeważnie ma ona różowy czy też lekko czerwony kolor. Bywa także bardziej zbliżona do fioletu, a nawet do jasnego brązu. Zatem to całkowicie normalne, że Twoja pochwa odrobinę różni się od tej, którą widziałaś w sieci czy w podręczniku.

Budowa pochwy

Jeśli chodzi o budowę pochwy, to warto zdawać sobie sprawę z tego, że jest ona ostatnim odcinkiem układu rozrodczego kobiety. Najczęściej jej długość wynosi ok. 7-8 cm, z kolei szerokość sięga ok. 3 cm. Od zewnętrznej części waginy otaczają ją wargi sromowe, a nad nimi znajduje się łechtaczka i wzgórek łonowy.

Warto zwrócić uwagę na to, że pochwa została zbudowana z elastycznych i bardzo rozciągliwych włókien. W końcu podczas porodu czy też stosunku wagina zmienia swoją wielkość. Kiedy przychodzi na świat dziecko, rozciąga się ona do tego stopnia, że potrzeba później ok. 6-8 tygodni, żeby wróciła do poprzedniego stanu. Jeśli poród przebiegał z większymi trudnościami, to wygląd pochwy może na zawsze się zmienić.

Z kolei wyścieła ją błona śluzowa, dzięki której możliwa jest produkcja śluzu w trakcie stosunku seksualnego, ale też wydzieliny, pojawiającej się podczas miesiączki.

Funkcje pochwy

Wśród najważniejszych funkcji waginy możemy wyróżnić przede wszystkim:

  • funkcję rozrodczą – to właśnie do pochwy zostaje wprowadzony członek w trakcie stosunku i następuje tam wytrysk, dzięki któremu możliwe jest zapłodnienie,
  • zapewnia przyjemność – dzięki temu, że pochwa jest tak silnie unerwiona, to podczas jej penetracji kobieta odczuwa przyjemność, co sprawia, że stosunek zapewnia jej satysfakcję seksualną,
  • produkcja śluzu – w trakcie owulacji pochwa wytwarza wzmożoną ilość śluzy, żeby tym samym zwiększyć szansę na zapłodnienie,
  • funkcję prokreacyjną – kobieta wydaje na świat dziecko właśnie przez pochwę, kiedy decyduje się na poród siłami natury,
  • przez waginę przedostaje się na zewnątrz także krew miesiączkowa.

Jak dbać o prawidłową higienę pochwy?

Pochwa pełni wiele bardzo ważnych zadań, dlatego właśnie tak ważne jest regularne dbanie o jej higienę. Wbrew temu, co możesz usłyszeć w reklamach, dbanie o zdrowie waginy nie wymaga od Ciebie zbyt wiele czasu czy nawet pieniędzy. Wystarczy, że po prostu znajdziesz odpowiedni preparat skierowany do higieny intymnej czy też zwykłe, naturalne mydło. Najważniejsze jest przede wszystkim to, aby wybrany środek nie był perfumowany, gdyż może to podrażniać pochwę. Tak naprawdę im krótsza będzie lista składników zawartych w środku do mycia waginy, tym lepiej. Dobrym pomysłem bywa też stosowanie specjalnych, nawilżających chusteczek do higieny intymnej, co jest szczególnie ważne w trakcie miesiączki.

W higienie pochwy nie chodzi o to, żeby zbyt często używać żeli czy płynów do jej mycia. Może to zaburzyć jej mikroflorę bakteryjną czy zdolności do samoczyszczenia.

Na jakie choroby narażona jest pochwa?

Jeśli pochwa staje się intensywnie czerwona, to może świadczyć o pojawieniu się infekcji intymnej. Wraz ze zmianą w wyglądzie występuje najczęściej również świąd, pieczenie czy też ból w trakcie stosunku. Infekcja może mieć podłożenie bakteryjne, wirusowe czy też grzybicze. Czasem też jest wynikiem różnych urazów. W takiej sytuacji niezbędna staje się konsultacja u ginekologa.

Jednak pochwa może być też narażona na wiele innych chorób, takich jak:

  • nowotwór pochwy,
  • grzybicę,
  • zapalenie bakteryjne,
  • rzęsistkowicę.

Należy reagować także wtedy, gdy pojawi się u Ciebie suchość pochwy, śluz zacznie zmieniać kolor czy też będziesz odczuwać ból w podbrzuszu.

Choroby pochwy pojawiają się przez nieprawidłową higienę strefy intymnej, zbyt dużą ilość nieznanych partnerów seksualnych, korzystanie z toalet publicznych lub na skutek poronienia.

MySex

Najnowsze