Czy istnieje klucz, dzięki któremu dobieramy się w pary? Dlaczego jedne związki trwają wiele lat, a inne rozpadają się po upływie zaledwie kilku miesięcy? Dlaczego z jednymi osobami wiąże nas silna więź i namiętny seks, a z innymi wyłącznie oziębłe stosunki? Czy można powiedzieć, że w miłości i w seksie kluczową rolę odgrywają feromony? Postanowiłam zweryfikować informacje na temat tego zjawiska, ponieważ o feromonach mówi się coraz więcej i coraz częściej. O wpływie
przeczytasz w poniższym artykule.
Feromony to związki, które mogą przyczynić się do zmiany postrzegania konkretnej osoby, zwłaszcza płci przeciwnej. Organizm wydziela je w różnych momentach, np. w chwilach zadowolenia, radości, pobudzenia seksualnego i nadmiaru emocji. Obecnie wciąż trwają badania, których celem jest potwierdzenie lub obalenie tezy, iż feromony jako naturalny środek komunikacji niewerbalnej, mogą wpływać na pożądanie i większą atrakcyjność. Nie można więc na ten moment jednoznacznie i w stu procentach określić, jaką rolę odgrywają feromony w naszym życiu. Wstępnie można jednak uznać, iż za rozsiewanie feromonów w dużej mierze odpowiadają włosy i pot. Wybór krótkiej fryzury oraz stosowanie antyperspirantów może więc przyczynić się do obniżenia skuteczności rozsiewania ludzkich feromonów. Co jeszcze udało się ustalić?
Choć wydaje nam się, że w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na wygląd potencjalnego partnera, to jednak okazuje się, że wygląd konkretnego człowieka interesuje nas wyłącznie dlatego, iż wcześniej zwróciliśmy na niego uwagę poprzez zapach. Nos reaguje bowiem na substancje bezzapachowe, które są wytwarzane przez gruczoły dokrewne. Narząd lemieszowo-nosowy wyczuwa feromony osoby płci przeciwnej, co oddziałuje na zwiększenie zainteresowania. Choć sygnały te wysyłane są do mózgu nieświadomie, to jednak organizm zaczyna na nie reagować. Z wiekiem zmieniamy jednak swój zapach, ponieważ ilość hormonów wpływa bezpośrednio na skład feromonów. Można więc pokusić się o wysnucie śmiałego stwierdzenia, iż to właśnie z tego względu dana osoba kilka lat temu pociągała nas fizycznie, ale obecnie nie jest już obiektem naszych zainteresowań.
Można powiedzieć, iż feromony mają poniekąd wpływ na zachowania seksualne. Bezwonne substancje aktywują podwzgórze, które z kolei kontroluje autonomiczny układ nerwowy. Układ ten odgrywa ważną rolę w uwalnianiu hormonów płciowych, pojawianiu się podniecenia seksualnego i podejmowaniu zachowań rozrodczych. Feromony wpływają na zmianę postrzegania wyglądu partnera. Ludzka twarz staje się wówczas nieco bardziej atrakcyjna. Wzrasta także poziom zainteresowania seksualnego.
Każdy człowiek posiada swoją własną tożsamość zapachową, która jest wynikiem wydzielin chemicznych. Hormony płciowe regulują wydzielanie gruczołów łojowych i potowych. Wówczas powstaje zapach, który jednym osobom może odpowiadać, innym zaś niekoniecznie. Można więc powiedzieć, iż feromony mają wpływ na wybór partnera życiowego, a ponadto pełnią one istotną funkcję w procesie nawiązywania również innych relacji społecznych i emocjonalnych.
Mechanizm działania feromonów nie jest do końca znany, dlatego nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Nie sposób jednak nie zgodzić się z faktem, iż substancje te mogą wywrzeć wpływ na kwestię postrzegania danej osoby, która nagle może stać się nieco bardziej atrakcyjna. Raczej nie można jednak mówić tutaj o tym, iż bezwonne substancje są w stanie wpłynąć na wytworzenie się pożądania, a nawet miłości pomiędzy konkretnymi osobami. Choć mogą one stanowić pewnego rodzaju zaczątek relacji, to jednak nie będą one wystarczające do utrzymania zainteresowania. Ludzki gatunek jest bowiem nieco bardziej skomplikowany pod tym względem. Do podjęcia decyzji o wyborze partnera niezbędna jest także chociażby umiejętność oczarowania intelektem i wykazania się własną osobowością.