Urban Jungle, czyli miejska dżungla, to niezwykle modny w ostatnich latach trend w dekorowaniu wnętrz. W czasach, gdy większość z nas żyje w nowoczesnych, zurbanizowanych miastach, wyraża on swoistą tęsknotę za powrotem do natury, która pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Rośliny doniczkowe w mgnieniu oka potrafią odświeżyć, a nawet całkowicie odmienić każde wnętrza bez względu na ich styl. Nie musimy zatem wydawać kroci na radykalny remont naszego mieszkania. Wystarczy kilka żywych roślin, tapety i fototapety z motywami roślinnymi czy też dodatki wykonane z naturalnego drewna, wikliny czy rattanu w postaci koszyków, ramek na zdjęcia lub ozdobnych szkatułek. Przekonaj się, jak łatwo wprowadzić Urban Jungle do twoich wnętrz za pomocą egzotycznych roślin!
Doniczkowy zawrót głowy to nasza odpowiedź na wewnętrzną potrzebę obcowania z naturą. Zaledwie kilka roślin w różnych odcieniach zieleni i interesujących kształtach liści potrafi przekształcić każde pomieszczenie w prawdziwą miejską dżunglę. Kwiaty w wielu odsłonach nadadzą wnętrzom przytulnego, harmonijnego charakteru i nasycą je tlenem, a nas napełnią spokojem oraz pozytywną energią. Mieszkanie pełne roślin, zwłaszcza tych egzotycznych i zielonych przez cały rok, będą cieszyły nasze oczy nawet zimą oraz… nieco zaspokoją nasz głód zagranicznych podróży. Doniczkowy zawrót głowy, czyli jakie rośliny doniczkowe sprawdzą się idealnie do wnętrz w stylu Urban Jungle?
Monstera to absolutny hit ostatnich lat w każdym stylu wnętrz. Ten niezwykle fotogeniczny kwiat egzotyczny o dużych sercowatych, podziurawionych i wciętych liściach oraz głębokiej, intensywnej zielni jest cic
hym bohaterem większości zdjęć na Instagramie i Pintereście. Ze względu na swoją ogromną popularność równie często pojawia się na wzorach fototapet, tekstyliów czy na obrazach we wnętrzach urządzonych w stylu Urban Jungle. Monstera jest stosunkowa łatwa w pielęgnacji i osiąga wysokość nawet do 2 m. Bardzo dobrze znosi suche powietrze oraz toleruje kurz. Wystarczy podlewać ją regularnie dwa razy w tygodniu niezbyt dużą ilością wody i ustawić ją w słonecznym, jasnym miejscu, aby odwdzięczyła się nam pięknymi dużymi liśćmi.
Sansewieria to idealny kwiat, który pozwoli nam stworzyć Urban Jungle, jeśli nie mamy wiele czasu na pielęgnację roślin. Często nazywana jest żelazną rośliną, ponieważ będzie rosła wszędzie tam, gdzie inne rośliny nie dają sobie rady. A zatem doskonale sprawdzi się w łazience bez okien czy w ciemnych pokojach i suterenach. Charakteryzuje się grubymi, prostymi i soczyście zielonymi liśćmi niekiedy z cętkowanymi na żółto brzegami. Sansewieria idealnie sprawdzi się również w sypialniach, ponieważ należy do roślin, które nocą przeprowadzają proces fotosyntezy i zamiast zabierać tlen śpiącym osobom, nasyca nim pomieszczenia, podnosząc komfort naszego snu. Lubi stanowiska jasne i słoneczne. Zdecydowanie źle reaguje na nadmiar wody, bez której obędzie się nawet przez miesiąc. Jednak, aby nie straciła swojej intensywnej barwy, warto podlewać ją regularnie, ale oszczędnie.
Zamiokulkas zamiolistny to kolejna roślina doniczkowa idealna do stylu Urban Jungle, która odmieni każde wnętrza minimalnym nakładem pracy. Posiada wzniesione, pierzastozłożone grube i skórzaste liście o błyszczącej, ciemnozielonej powierzchni. Jest niezwykle odporna na brak wody i światła oraz na suche powietrze, dzięki czemu zyskała swoją popularność. Jednak Zamiokulkas zamiolistny będzie tym piękniej zdobił nasze wnętrza i zdrowo rósł, jeśli zapewnimy mu stanowisko jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione oraz będziemy podlewać go skąpo, ale regularnie. Pamiętajmy jednak, aby nigdy nie moczyć jego liści i unikać stanowisk, które mogłyby narazić go na przeciągi.
Palma areka to roślina uwielbiana przez wnętrza urządzone na wzór Urban Jungle. Jej popularność wynika z jej niezwykle efektywnego wyglądu – dumnie wzniesione na żółtawych łodygach pierzaste i jasnozielone liście przywodzą na myśl egzotykę w czystej postaci. Jest jednak bardziej wymagająca niż wyżej wspomniane kwiaty. Palma areka lubi dużą ilość rozproszonego światła, ale nie wystawiajmy jej na intensywne działanie promieni słonecznych, aby nie poparzyć jej liści. Wymaga stale wilgotnego podłoża i powietrza, a więc powinniśmy ją podlewać dwa razy w tygodniu, a jej liście zraszać wodą. Co ciekawe, palma ta nie tylko oczyści nasze mieszkanie ze smogu i toksyn, ale i znacznie poprawi jakość powietrza, dzięki swoim naturalnym właściwościom nawilżającym.
Choć jeszcze do niedawna paprocie kojarzyły się nam z wnętrzami rodem z PRL-u, dziś wracają do łask dzięki modzie na styl Urban Jungle. Posiadają one wiele ciekawych odmian o interesującym pokroju i zwisających, soczyście zielonych liściach m.in.: Nefrolepis wyniosły, Davallia tyermanii, Adiantum (Niekropień) Pteris dentata (Orliczka ząbkowana), Blechnum spicant (Podrzeń żebrowiec) czy Phlebodium aureum (Paproć złocista). Paprocie lubią półcieniste stanowiska i stale wilgotną ziemię, dlatego powinniśmy podlewać je nawet trzy razy w tygodniu latem i raz w tygodniu zimą. Nie tylko doskonale oczyszczą powietrze w naszych wnętrzach z zanieczyszczeń i kurzu oraz ukoją nasze nerwy, ale i — według przesądów — sprowadzą na nas dostatek i bezpieczeństwo finansowe.