Piecze, swędzi i przeszkadza – domowe sposoby na infekcję intymną
MyV

Piecze, swędzi i przeszkadza – domowe sposoby na infekcję intymną

Wpływ na rozwój infekcji intymnej ma zwykle wiele różnorodnych czynników. Niezależnie jednak od tego, co ją wywołało, każdy niepokojący symptom związany z narządami płciowymi powinien zostać skonsultowany z ginekologiem. Co jednak zrobić, kiedy objawy stają się nie do zniesienia, a na wizytę u specjalisty trzeba długo czekać? Czy domowe sposoby to dobry pomysł na walkę

Katarzyna Wiśniewska Katarzyna Wiśniewska · 24 lutego 2021

Wpływ na rozwój infekcji intymnej ma zwykle wiele różnorodnych czynników. Niezależnie jednak od tego, co ją wywołało, każdy niepokojący symptom związany z narządami płciowymi powinien zostać skonsultowany z ginekologiem. Co jednak zrobić, kiedy objawy stają się nie do zniesienia, a na wizytę u specjalisty trzeba długo czekać? Czy domowe sposoby to dobry pomysł na walkę z pieczeniem i swędzeniem? Co możesz zrobić, aby choć w niewielkim stopniu zniwelować przykre dolegliwości zanim skonsultujesz swój stan z ginekologiem? Odpowiedzi na te i inne pytania ściśle związane z kwestią infekcji intymnych, znajdziesz w poniższym tekście. Infekcje intymne – przedstawiamy domowe sposoby.

Jakie są objawy infekcji intymnych?

Wyróżnia się trzy typy infekcji intymnych. Bakteryjne zakażenie pojawia się na skutek zwiększenia ilości chorobotwórczych bakterii. Infekcje grzybicze najczęściej są zaś wywołane przez grzyb Candida albicans. Z mieszaną infekcją intymną mamy natomiast do czynienia, kiedy przy zakażeniu na tle bakteryjnym dojdzie do wtórnego rozrostu grzyba. Niezależnie od tego z jakim typem infekcji będziesz się zmagać, najpewniej pojawi się u Ciebie pieczenie i swędzenie pochwy, ból podczas oddawania moczu i podczas stosunku oraz intensywne upławy o specyficznym zapachu i barwie.

Nie można bagatelizować żadnego objawu, ponieważ długo nieleczona infekcja może w późniejszym czasie wymagać poważniejszej interwencji, a nawet leczenia operacyjnego. Każdy niepokojący problem należy więc niezwłocznie skonsultować ze specjalistą. Do pojawienia się infekcji intymnej najczęściej dochodzi w wyniku zachwiania równowagi flory bakteryjnej. Dzieje się tak najczęściej na skutek  wdrożonej antybiotykoterapii, stosowania nieodpowiedniej diety bogatej w cukier, nadmiernego stresu, stosowania antykoncepcji, nieodpowiedniej higieny i częstej zmiany partnerów. Infekcje mogą częściej pojawiać się w przypadku kobiet w okresie menopauzy i pań w ciąży.

Czy istnieją domowe sposoby na infekcje intymne?

Z pewnością w sieci można znaleźć wiele podpowiedzi związanych z tym, jak radzić sobie z infekcją intymną z wykorzystaniem domowych sposobów. Nierzadko jednak sposoby te zamiast pomóc, przynoszą więcej szkody i wydłużają czas niezbędny do pełnego wyleczenia. Osobiście czytałam kiedyś o sposobie polegającym na włożeniu jednego ząbka czosnku do pochwy. O absurdalności tej metody nie muszę chyba wspominać, a komentarz wydaje się być w tym temacie zbędny.

Leczenie infekcji intymnej na własną rękę z wykorzystaniem środków dostępnych w aptece bez recepty, słuchając poleceń koleżanek lub rad z internetu, również nie jest dobrym pomysłem. To, że dany lek sprawdził się w przypadku jednej pacjentki, nie musi oznaczać, iż sprawdzi się on także w Twoim przypadku.

Co możesz zrobić we własnym zakresie?

Fakt, że nie istnieją domowe sposoby radzenia sobie z infekcją intymną, które eliminowałyby konieczność korzystania z pomocy ginekologa, nie oznacza, że nie możesz pomóc sobie w kwestii zniwelowania przykrych objawów w domowych warunkach. Możesz i to na wiele sposobów. Dzięki temu spokojnie będziesz mogła doczekać do umówionego terminu wizyty.

Przede wszystkim dbaj o codzienną higienę w odpowiedni sposób. Nie używaj płynów do higieny intymnej, które są barwione i tworzone w oparciu o sztuczne, szkodliwe substancje. Do zachowania czystości w tych okolicach wykorzystuj najlepiej wyłącznie wodę i nie używaj gąbek ani myjek. Pochwę po kąpieli wycieraj ręcznikiem papierowym lub suchym ręcznikiem, przeznaczonym wyłącznie do wycierania miejsc intymnych.

Ponadto nie używaj perfumowanych, barwionych i bielonych środków do higieny intymnej. Noś bieliznę z oddychającego materiału. Jeśli w trakcie oczekiwania na wizytę będziesz miała okres, pamiętaj o częstej wymianie podpasek bądź tamponów. Możesz także zastanowić się nad zmianą diety. Wprowadź do codziennego jadłospisu produkty mleczne, pozyskiwane w wyniku fermentacji – jogurty naturalne, kefiry, maślanki itp. oraz wyklucz cukier i alkohol.

O zasadach tych powinnaś pamiętać zawsze, nie tylko kiedy doszło już do pojawienia się w Twoim przypadku infekcji intymnej. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko pojawienia się kolejnych zakażeń w przyszłości.

MyV

Najnowsze