Metod zabezpieczenia przed ciążą jest bardzo wiele. Najpopularniejsze są oczywiście pigułki antykoncepcyjne przyjmowane przez kobietę oraz męskie prezerwatywy. Kobiety jednak mogą zabezpieczać się przed ciążą i różnymi chorobami na wiele innych sposobów. Jakie są dodatkowe możliwości do rozważenia? W artykule masz okazję poznać 5 dodatkowych rozwiązań.
Na pierwszy ogień weźmiemy chusteczki do seksu oralnego, które pomagają w uniknięciu zakażenia np. chorobą weneryczną. Istnieje bowiem wiele przypadłości, którymi można zarazić się podczas takiej formy stosunku seksualnego. Oczywiście w głównej mierze kwestia ta dotyczy osób często zmieniających partnerów i decydujących się na przygodny seks.
Chusteczki do seksu oralnego chronią przed wirusami HPV i HIV. Zabezpieczenie chroni także przed rozwinięciem się kiły, rzeżączki i ziarnicy wenerycznej. Metoda ta polega na umieszczeniu niewielkiego kawałka materiału pomiędzy ustami i językiem jednego partnera, a narządami płciowymi drugiego. Klasyczne chusteczki można kupić w aptekach, a w wersji smakowej w sex shopach.
Jeśli jeszcze nie słyszałaś o takim wynalazku, to właśnie chciałam Cię uświadomić, iż okazuje się, że my także możemy skorzystać z prezerwatywy. Różnią się one od męskich propozycji, ponieważ są dużo luźniejsze i posiadają dwa pierścienie.
Rozwiązanie to chroni przed niechcianą ciążą i wieloma chorobami przenoszonymi drogą płciową, aczkolwiek ma jednak wiele wad. Przede wszystkim nieumiejętne założenie wiąże się z wysokim ryzykiem zajścia w ciążę. Ponadto damskie prezerwatywy są dużo droższe niż męskie. Poza tym sam proces zakładania damskiej prezerwatywy jest dość skomplikowany, co może nieco zaburzyć atmosferę podniecenia. Polega na umieszczeniu mniejszego krążka wewnątrz pochwy, aż do szyjki macicy. Następnie należy rozciągnąć prezerwatywę, tak aby drugi krążek wystawał z zewnątrz ujścia pochwy. Ta metoda sprawdza się w szczególności w przypadku kobiet, które cierpią na suchość pochwy i w naszej ocenie tylko w takich sytuacjach mają one sens.
Jest to jedna z najchętniej wybieranych form antykoncepcji. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, bowiem największe zalety wkładki to wysoki poziom skuteczności oraz możliwość niemal całkowitego zapomnienia o zabezpieczeniu. Wkładkę zakłada lekarz ginekolog. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i trwa kilka chwil, a taka forma zabezpieczenia będzie skuteczna nawet przez kilka lat. Na rynku dostępne są wkładki hormonalne oraz takie, które upośledzają ruchliwość plemników.
Wadą wkładek domacicznych jest ich cena. Wykonanie zabiegu to zwykle wydatek rzędu kilkuset złotych. W przypadku tej konkretnej formy zabezpieczenia rzadko dochodzi do wystąpienia skutków ubocznych. Możliwe jest jednak wystąpienie infekcji zwłaszcza w przypadku wkładek wykorzystujących działanie miedzi. Czasem może także dojść do przesunięcia lub całkowitego wypadnięcia wkładki. Wszelkie objawy sugerujące, iż mogą być one wynikiem tego typu sytuacji, należy niezwłocznie skonsultować z ginekologiem.
Kobiety mogą także zdecydować się na skorzystanie z terapii zastrzykami. Jest to wygodniejsza forma antykoncepcji od tradycyjnych pigułek, bowiem nie trzeba pamiętać o codziennym przyjmowaniu tabletki o stałej porze. Zastrzyki należy przyjmować regularnie, co 3 miesiące.
Metoda ta jest najskuteczniejsza, jeśli chodzi o zapobieganie ciąży. Niestety długotrwałe stosowanie tej formy zabezpieczenia może negatywnie wpłynąć na gęstość kości. Wadą tego rozwiązania jest również kwestia długiego czasu oczekiwania na zajście w ciąże, po odstawieniu zastrzyków. Okres powrotu do pełnej płodności trwa zwykle około 10 miesięcy.
Jest to forma zabezpieczenia, w której wykorzystuje się obecność elastycznej membrany w pochwie. Staje się ona pewnego rodzaju barierą, której zadaniem jest zapobieganie przedostaniu się plemników do jajowodów. Krążek można założyć samodzielnie lub z pomocą lekarza.
Zaletą tej metody jest oczywiście możliwość bezbolesnego i szybkiego zabezpieczenia przed niechcianą ciążą, bez konieczności wykorzystywania hormonów. W przypadku tej formy zabezpieczenia konieczne jest kontrolowanie szczelności krążka podczas wizyt ginekologicznych. Wadą krążków jest jednak wysoki poziom ryzyka wystąpienie zakażeń związanych z układem moczowym.