Na temat współżycia w czasie ciąży powstało wiele mitów, przez które pary spodziewające się dziecka bardzo często rezygnują z seksu. Najczęściej przyszli rodzice boją się, że w ten sposób zaszkodzą dziecku. Jak się jednak okazuje seks w ciąży to sprawa całkowicie normalna. Istnieje niewiele przypadków, które należy skonsultować z ginekologiem przed rozpoczęciem współżycia w tym wyjątkowym stanie. W tym artykule postaram się więc rozjaśnić wszystkie kwestie związane z seksem w tym okresie.
To pytanie zadaje sobie każda para, której dziecko niebawem pojawi się na świecie. Swój artykuł zacznę więc od wyjaśnienia tej kwestii. Otóż okazuje się, że seks w ciąży jest nie tylko dozwolony, ale nawet wskazany. Współżycie pozwala bowiem umocnić więź pomiędzy partnerami, działa relaksacyjnie i odstresowująco. Seks w ciąży ma wiele zalet. Partnerzy mogą kochać się zawsze, kiedy tylko mają na to ochotę. Bez konieczności uważania na ewentualne konsekwencje lub czekania na odpowiedni moment i owulację. Nie trzeba także pamiętać o antykoncepcji. Wiele par podkreśla, że w trakcie ciąży odkrywa swoją seksualność na nowo. Wniosek jest więc prosty – jeśli spodziewacie się dziecka, nie musicie powstrzymywać swojego popędu i naturalnych potrzeb. Wystarczy jedynie, że będziecie przestrzegać podstawowych zasad, a nie będziecie musieli martwić się o bezpieczeństwo podczas seksu.
Zdecydowana większość kobiet może uprawiać seks w ciąży. Istnieje tylko kilka przypadków medycznych, w których seks jest niewskazany. Przeczytasz o tym w dalszej części artykułu. Seks pochwowy w czasie ciąży jest w pełni bezpieczny zarówno dla przyszłej mamy, jak i dziecka. Maluch chroniony jest przez mięsień macicy i wody płodowe, co pozwala wyeliminować wszelkiego rodzaju niebezpieczeństwo. Dziecko jest także chronione przed wszelkiego rodzaju infekcjami, ponieważ w szyjce macicy znajduje się gęsty czop śluzu.
Kochać można się w każdym trymestrze. W pierwszym z nich, do 13 tygodnia ciąży, kobiety mogą mieć większą lub mniejszą ochotę na seks. Wiele zależy od tego, w jaki sposób na organizm kobiety wpłyną hormony. Ich działanie może sprawić, że przyszła mama stanie się bardziej wrażliwa na dotyk, a jej libido wzrośnie. Zmiany hormonalne mogą być jednak przyczyną pojawienia się nudności i wymiotów, co z kolei obniży ochotę na współżycie. W drugim trymestrze, od 14 do 27 tygodnia, można zaobserwować u przyszłych mam największą ochotę na seks. Uciążliwe dolegliwości w tym czasie najczęściej już ustają, a panie czują się pięknie i promiennie. W trzecim trymestrze, od 28 do 40 tygodnia, zainteresowanie seksem jest zwykle najmniejsze. W tym czasie brzuch najczęściej jest już bardzo duży, co znacznie utrudnia znalezienie odpowiedniej, wygodnej pozycji. Panie wówczas zmagają się także z różnymi dolegliwościami, które obniżają ochotę na seks.
Najbezpieczniejsze i zwykle najbardziej komfortowe pozycje podczas stosunku, preferowane przez wielu przyszłych rodziców, to pozycja na jeźdźca, podczas której kobieta znajduje się na górze oraz pozycja na boku, na tzw. łyżeczkę.
Przede wszystkim w trakcie trwania ciąży nie powinno się uprawiać seksu analnego. Nie jest to bezpieczna forma współżycia, ponieważ bakterie z odbytu mogą wówczas zostać przeniesione do pochwy. Podczas seksu oralnego należy natomiast uważać, aby nie wdmuchiwać powietrza do pochwy. W takim wypadku może bowiem dojść do zatoru powietrznego. Choć jest to rzadkie powikłanie, to jednak może być poważnym zagrożeniem dla życia kobiety i dziecka.
Seks w ciąży jest niewskazany w przypadku par, u których występuje ryzyko poronienia lub wystąpienia przedwczesnego porodu. Wówczas należy zachować wstrzemięźliwość. Warto zachować także szczególną ostrożność w przypadku ciąży mnogiej. Jeżeli podczas orgazmu lub zaraz po wystąpią skurcze lub plamienie wzbudzające niepokój, warto te objawy skonsultować z lekarzem ginekologiem.