Powiedzmy to sobie wprost: dowody na to, że palenie papierosów negatywnie odbija się na życiu seksualnym i kobiet, i mężczyzn, są bardzo mocne. U obu płci ten nałóg obniża libido, intensywność doznań, a u facetów przyczynia się do problemów z erekcją. Zapach papierosowego dymu i substancje smoliste wdychane z każdym papierosem zmieniają także zapach skóry, oddechu, śliny, a to bardzo zniechęca osoby niepalące do wchodzenia w relacje intymne z palaczami lub palaczkami. Krótko mówiąc: same kłopoty!
Palenie papierosów obniża u kobiet libido. Dlaczego tak się dzieje? Wpływ na kobiece odczuwanie pożądania ma wiele czynników, przede wszystkim hormony, ale nie tylko one – również stres, jakość i ilość snu, ogólny stan psychiczny oraz palenie papierosów. Każdy z tych czynników ma inny wpływ na popęd seksualny, ale my skupmy się na papierosach. Substancje smoliste zawarte w dymie papierosowym znacząco podnoszą poziom dwutlenku węgla w organizmie, a to w dłuższej perspektywie obniża ilość testosteronu we krwi (kobiecy organizm także go wytwarza). Niekorzystnie wpływają również na prawidłową produkcję estrogenów oraz prolaktyny, a to wszystko razem przyczynia się do obniżenia popędu seksualnego. Badania naukowe potwierdzają, że nawet 85% osób z niskim libido to właśnie palacze. A wiadomo, jak się kończy sytuacja, gdy jedno z partnerów ma stale mniejszą ochotę na seks niż drugie – relacja zaczyna się psuć.
Jeśli sięgasz regularnie po papierosy, nie bądź zaskoczona, że w pewnych aspektach może to się przekładać na poziom twojego (i partnera) zadowolenia z seksu. Niewątpliwie słyszałaś o tym, że palenie wpływa negatywnie na układ krwionośny. Przede wszystkim zwężają się naczynia krwionośne i zwiększa się lepkość krwi, zaś wspomniany już wcześniej dwutlenek węgla, którego poziom w organizmie podnosi się przez dym papierosowy, przyczynia się do niedotlenienia organizmu. Gdy krew słabiej krąży, to dzieje się tak w całym ciele, również w naczyniach krwionośnych znajdujących w okolicy warg sromowych, łechtaczki i w pochwie. Jakie to ma znaczenie, gdy uprawiasz seks? Naprawdę spore. Kiedy odczuwasz pożądanie, naczynia krwionośne rozszerzają się, narządy płciowe nabrzmiewają, a ty odczuwasz przyjemność z seksu. No a gdy paląc papierosy, osłabiasz krążenie, powinnaś wiedzieć, że zmniejszasz również intensywność doznań i możliwość osiągnięcia orgazmu. Kolejna sprawa to właściwe nawilżenie pochwy. Jak wynika z raportu opublikowanego w International Journal of Impotence Research, palenie papierosów wpływa także na gorsze nawilżenie skóry i błon śluzowych, w tym ścianek pochwy. To kolejny powód, dla którego seks staje się mniej przyjemny dla obu stron.
Pożądanie w czasie pierwszych miesięcy zakochania z reguły nie stanowi problemu, jednak w dłuższej perspektywie trzeba o nie zadbać. Ogromne znaczenie w postrzeganiu drugiej osoby jako atrakcyjnej ma jej naturalny zapach, który się zmienia u osób palących papierosy. I mówimy tu nie tylko o oddechu i pocałunkach „smakujących” popielniczką. Substancje znajdujące się w dymie z papierosa osiadają w jamie ustnej, a więc na języku i zębach palacza. Mieszają się ze śliną i wraz z pocałunkiem przechodzą z ust do ust. Wiele osób odczuwa ten smak jako bardzo nieprzyjemny, więc ma przez to mniejszą ochotę na seks z palącym partnerem lub partnerką. Jednak to nie wszystko. Substancje smoliste wpływają negatywnie także na zapach skóry oraz smak i zapach intymnej wydzieliny, która pojawia się w pochwie. I nic w tym dziwnego, bo w dymie papierosowym znajduje się mnóstwo substancji uznanych za toksyczne. Niektóre z nich dostają się do krwi i wpływają na skład chemiczny potu, śliny oraz innych naturalnych płynów. Zapach ciała więc zmienia się, staje się bardziej ostry i może być odbierany przez inne osoby jako nieprzyjemny. Ma to oczywiście także wpływ na wrażenia podczas seksu oralnego oraz pieszczot miejsc intymnych.
Zaburzenia erekcji to temat, o którym mężczyźni nie lubią rozmawiać. Jednak jest to problem, z którym wielu z nich się boryka, a duży wpływ na to schorzenie ma właśnie palenie papierosów. Składniki dymu papierosowego upośledzają funkcje naczyń krwionośnych, więc utrudniają dopływ krwi, która odpowiada za wzwód. Powodują także zaburzenie mechanizmu odpowiedzialnego za utrzymanie krwi w penisie, co może powodować szybki jej odpływ. W rezultacie wzwód jest niepełny lub krótkotrwały. Badania pokazują, że palenie papierosów zwiększa nawet dwukrotnie prawdopodobieństwo zaburzeń erekcji u palących mężczyzn w porównaniu z tymi, którzy są wolni od tego nałogu. Nie zapominajmy także o zadyszce spowodowanej paleniem papierosów, pojawiającej się nawet przy niewielkim wysiłku – ona również nie sprzyja temu, by obie strony były usatysfakcjonowane.