Co można robić na urlopie nad morzem? Oczywiście plażować i kąpać się w morskich falach. Dzieciom spodoba się budowanie zamków z piasku. A co, jeśli znudzi wam się plażowanie? Warto poszukać w okolicy atrakcji, które was zainteresują. Może to być basen i park rozrywki, a może Oceanarium, pobliski port morski albo jakieś muzeum bursztynu? Rodzaj atrakcji zależy od tego, w jakim kurorcie się zatrzymałeś, a także od twoich zainteresowań. Jeśli jesteś na Mierzei Wiślanej, to koniecznie zwiedź Gdańsk, Gdynię i Sopot. Spacer nad Motławą, wycieczka statkiem na Westerplatte i zwiedzanie portu w Gdyni podobają się niemal wszystkim turystom, niezależnie od wieku i zainteresowań. Inna ciekawa opcja to rejs statkiem wycieczkowym po Zalewie Wiślanym. Odpoczywasz na Mierzei Helskiej? Być może zainteresuje cię Fokarium na Helu, zwiedzanie powojennych bunkrów albo Ocean Park we Władysławowie. Wakacje na środkowej części wybrzeża można połączyć ze spacerami po nadmorskich wydmach i rejsami po jeziorach Gardno, Jamno czy Bukowo. Szereg różnorodnych atrakcji oferuje Kołobrzeg. Możesz tam zwiedzić Muzeum Oręża Polskiego, Skansen Morski, pospacerować pod Bindażem Zakochanych i wziąć udział w plenerowych imprezach w amfiteatrze. Z kolei wczasy w okolicach Międzyzdrojów można urozmaicić zwiedzaniem Szczecina i Świnoujścia oraz rejsami po Zalewie Szczecińskim.
Chcesz poczuć wiatr we włosach, popatrzeć na bezmiar wody i las na horyzoncie? Zaplanuj wczasy na Mazurach. Wyczarteruj żaglówkę i zarezerwuj pokój na noclegi. Szukasz wygodnego apartamentu na wyjazd? Sprawdź oferty wakacji w Polsce na itaka.pl. Wydaje ci się, że Mazury są odpowiednie dla żeglarzy z patentem? To nieprawda. Po mazurskich jeziorach pływa wiele statków wycieczkowych. Na dobrą sprawę możesz nimi przepłynąć wszystkie szlaki wodne, zwiedzając przybrzeżne miasteczka. Co jeszcze możesz robić na Mazurach? Tutejsze miasteczka turystyczne, takie jak Mikołajki, Ruciane, Mrągowo i Węgorzewo, są przeurocze. Ciekawą atrakcją są też spływy kajakowe po mazurskich rzekach.
Jak wyglądają wczasy nad Soliną? Wyobraź zielone wzgórza, opadające łagodnymi zboczami jakby wprost do jeziora. Wyobraź sobie malownicze zatoczki, zalesione półwyspy i urocze mariny. Tafla jeziora, a na niej tysiące żaglówek, łodzi i rowerów wodnych. Tak w przybliżeniu wygląda Zalew Soliński. Najlepszym punktem widokowym na jezioro jest zapora wodna w Solnie. Z kolei najładniejszym kurortem turystycznym jest Polańczyk. Znajdziesz tam ciekawą ofertę noclegów. Są też bary, restauracje i dyskoteki, a także marina i przystań statków wycieczkowych. Dodatkową atrakcją jest bliskość bieszczadzkich szlaków turystycznych.
Nie lubisz męczyć się na szlakach górskich? To nic. W beskidzkich i tatrzańskich kurortach nikt się nudzi. Możesz przecież wjechać na szczyt kolejką, na przykład na Czantorię w Ustroniu albo na Palenicę w Szczawnicy. Warto też skorzystać z kąpieli w wodach termalnych. Górskie miasteczka mają swój niepowtarzalny klimat. To zdrowe powietrze, piękne widoki na góry i folklor mieszkańców oraz regionalna kuchnia.
Podsumowując, każdy region w Polsce jest ciekawy i na swój sposób atrakcyjny. Na pewno warto poznać bliżej walory polskich kurortów.