Niemal każdy słyszał o kamasutrze. Kamasutra to księga wypełniona obrazkami i opisami klasycznych oraz nieco bardziej niestandardowych pozycji seksualnych, to jednak przede wszystkim traktat filozoficzny poświęcony sztuce kochania. Jeśli jeszcze nie poznałaś tej starożytnej myśli filozoficznej, to zapraszam Cię do przeczytania mojego artykułu.
Kamasutra powstała około 2 000 lat temu. Watsjajan, autor sztuki miłości, był hinduistą. Uważał, że dzięki miłości można lepiej poznać boga i zdecydowanie bardziej doświadczyć jego obecności. Słowo kamasutra to zlepek dwóch słów – Kama i sutra. Kama to imię bogini, które oznacza przyjemność. Sutra to zaś mądrość wyrażona w zwięzły sposób. Autor Kamasutry wierzył, że miłość i seks wymagają odpowiedniego przygotowania i doskonalenia umiejętności. Po tę wyjątkową księgę może sięgnąć każdy. Zarówno osoby, które dopiero zaczynają odkrywać swoją seksualność, jak i osoby doświadczone, które szukają urozmaicenia i chcą dowiedzieć się czegoś więcej w sferze intymności. Kamasutra dedykowana jest osobom młodym oraz w wieku średnim i starszym.
W Kamasutrze możemy dowiedzieć się o dwóch ścieżkach seksualności – lewej i prawej dłoni. Ścieżka lewej dłoni, Vama Marga, traktuje o pozycjach seksualnych i o tym, jak ważne jest wykorzystywanie różnych rozwiązań podczas seksu w związku. Ścieżka prawej dłoni, Dakshina Marga, związana jest zaś z emocjonalną sferą odczuwania przyjemności z seksu. Traktat filozoficzny podkreśla wagę relacji, jaka łączy obydwoje kochanków. Ścieżka ta pokazuje, że udane zbliżenie to nie tylko umiejętności seksualne i dotychczas zdobyte doświadczenie, ale także więź, kontakt wzrokowy i rytmiczny oddech.
Choć Kamasutra powstała w czasach, kiedy kobiety miały niewiele do powiedzenia w jakiejkolwiek kwestii życiowej, to jednak filozofia sztuki kochania zauważa potrzebę spełniania kobiecych pragnień. Zadaniem mężczyzn podczas stosunku nie jest bowiem osiągnięcie własnej satysfakcji, ale skupienie się głównie na szczytowaniu partnerki. Zdaniem Watsjajana, mężczyźni powinni wręcz wstrzymywać się ze swoim orgazmem, jeśli nie dali swoim kobietom uczucia spełnienia podczas danego stosunku. Autor podkreśla także istotną rolę temperamentu w związku. Według niego różnica w potrzebach może doprowadzić do frustracji i seksualnego napięcia, co przełoży się na nieudane życie erotyczne i osobiste.
Wbrew powszechnie panującej opinii, Kamasutra nie jest zwykłym zbiorem skomplikowanych pozycji. Znaleźć w niej można aż 7 części, które wzajemnie się uzupełniają. Każda z nich opowiada o innych aspektach związanych z seksualnością. Choć Kamasutra powstała wieki temu, to jednak znajdują się w niej wciąż aktualne prawdy życiowe. Jest to uniwersalny poradnik, dzięki któremu można dowiedzieć się nie tylko w jakich pozycjach uprawiać seks, ale też co zrobić i jak traktować partnera/partnerkę, aby seks wiązał się z obopólną przyjemnością. Czytelnicy mogą dowiedzieć się między innymi, jak zadbać o swoje ciało i jak stworzyć atmosferę pełną miłości i pożądania.
W Kamasutrze nie brakuje oczywiście pozycji seksualnych wraz ze stosownymi opisami. Nie da się ukryć, iż to właśnie dzięki nim traktat zyskał tak dużą popularność. Pozycje seksualne znajdujące się w Kamasutrze można sklasyfikować według czterech głównych kategorii. Pierwszą z nich są pozycje leżące, w których partnerka znajduje się pod partnerem. Są to pozycje dedykowane zwłaszcza dla osób, które podczas seksu stawiają na bliskość. Dzięki tym pozycjom partnerzy mogą bowiem stale patrzeć sobie głęboko w oczy. Drugą kategorią są pozycje siedzące. Partnerzy są stale objęci, co sprzyja wytwarzaniu się głębokiej relacji. Są to nieco bardziej korzystne pozycje oparte o bliskość, ponieważ wówczas dochodzi do głębszej penetracji. Trzecią kategorią są pozycje stojące. Propozycje te dedykowane są zwłaszcza osobom nieco bardziej aktywnym, ponieważ stopień ich skomplikowania wymaga posiadania pewnych dodatkowych umiejętności. Czwartą kategorią są zaś pozycje od tyłu. Zapewniają one najgłębszą penetrację, dlatego poleca się je zwłaszcza w przypadku kobiet, które mają trudność z osiągnięciem orgazmu.