Rośnie liczba Pań zmagających się z uzależnieniem od alkoholu. Kim jest kobieta uzależniona?
MyLife

Rośnie liczba Pań zmagających się z uzależnieniem od alkoholu. Kim jest kobieta uzależniona?

Myśląc stereotypowo o osobie uzależnionej od alkoholu, zazwyczaj wyobrażamy sobie mężczyznę. Bezrobotnego, w średnim wieku, pijącego na dworcu czy pod sklepem. Jednak uzależnienie to choroba demokratyczna, która dotknąć może absolutnie każdego, niezależnie od statusu czy płci. Z roku na rok, coraz częściej jej ofiarą padają kobiety. Uzależniona studentka z UW Według danych pochodzących od Państwowej

Sylwia Nadomska Sylwia Nadomska · 14 maja 2021

Myśląc stereotypowo o osobie uzależnionej od alkoholu, zazwyczaj wyobrażamy sobie mężczyznę. Bezrobotnego, w średnim wieku, pijącego na dworcu czy pod sklepem. Jednak uzależnienie to choroba demokratyczna, która dotknąć może absolutnie każdego, niezależnie od statusu czy płci. Z roku na rok, coraz częściej jej ofiarą padają kobiety.

Uzależniona studentka z UW

Według danych pochodzących od Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) Pań uzależnionych, a także pijących szkodliwie może być w Polsce aż 1.5 mln. Ze względu na zmiany obyczajowe i coraz większą presję oraz tempo życia, szacuje się, że będzie ich jeszcze więcej.

Profil kobiety uzależnionej może zaskakiwać – zazwyczaj jest to singielka w wieku od 18 do 29 lat, posiadająca wykształcenie wyższe oraz mieszkająca w dużym mieście. Co sprawia, że nadmiernie spożywa alkohol? Powodów tego zjawiska jest bardzo wiele – obciążające obowiązki domowe i zawodowe czy chęć rozładowania stresu i niepokoju to niektóre z potencjalnych źródeł problemu. Według badań opublikowanych w Psychiatric Clinics of North America picie kobiet jest także częściej powiązane z uśmierzaniem bólu emocjonalnego, podczas gdy picie mężczyzn jest bardziej powiązane z presją społeczną.

Także teraz, podczas pandemii COVID-19 znajdujemy się w niebezpiecznym momencie sprzyjającym sięganiu po substancje psychoaktywne. Szczególne ryzyko dotyczy Pań – według U.S. National Pandemic Emotional Impact Report kobiety podczas pandemii zgłaszają większe zmiany w zakresie produktywności, snu, nastroju, zmartwień związanych ze zdrowiem i frustracji z powodu braku możliwości wykonywania przyjemnych czynności. Kobiety częściej ponoszą ciężar prac domowych, a nakaz pozostania w domu doprowadził także do tego, że pozbawione zostały pomocy w opiece nad dziećmi.

Kobiety szybciej tracą na zdrowiu

Statystycznie, kobiety uzależniają się od alkoholu nawet dwa razy szybciej od mężczyzn. Pewien wpływ na taki stan rzeczy może mieć fakt, że płeć piękna potrzebuje mniej czasu, aby wejść w stan upojenia alkoholowego. Jak pokazują badania, kobieta może mieć nawet o 40% wyższe stężenie alkoholu we krwi niż mężczyzna, który wypił tę samą jego ilość. Dlaczego? Panie posiadają mniejszą ilość wody w organizmie oraz mniej aktywne enzymy metabolizujące alkohol w żołądku.

Alkoholizm wśród kobiet postępuje szybciej również z tego względu, że kobiety lepiej ukrywają swój nałóg. Wciąż na uzależnionej kobiecie ciąży ogromna stygma, więc Panie znacznie staranniej kamuflują i tuszują swoje picie.

Spotykają ich jednak jeszcze dotkliwsze skutki nałogu. Pijące kobiety bardziej niż mężczyźni narażone są na marskość wątroby. Alkoholizm wpływa również na cykl miesiączkowy i zwiększa ryzyko zajścia w ciąże bądź całkowicie je uniemożliwia.

Edukacja oraz pomoc

Prowadzenie odpowiedniej edukacji w zakresie uzależnień jest ogromnie ważną kwestią. Dzięki edukacji, możemy zdać sobie sprawę z powagi problemu czy zagrożeń jakie wiążą się z nadmiernym spożyciem alkoholu. Co za tym idzie – pomóc wielu nie tylko Paniom, ale i Panom. Bardzo interesującą inicjatywą jest podcast Zuzanny Piechowicz “Życie z nałogiem” w Radio TOK FM.

W fascynujących rozmowach, które z gośćmi przeprowadza Zuzanna Piechowicz można się dowiedzieć m.in. o tym jaka relacja łączy uzależnienie i depresje, co właściwie oznacza syndrom DDA czy też jak wspierać osobę uzależnioną od alkoholu.

Oficjalnym patronem podcastu jest Ośrodek Terapii Uzależnień NEFO. Jeżeli podejrzewasz, że zmagasz się z uzależnieniem – nie wstydź się poprosić o pomoc. Pierwszy krok zawsze jest najtrudniejszy do wykonania, ale może uchronić cię przed utratą zdrowia, a nawet życia.

MyLife

Najnowsze