Ślub humanistyczny. Co to jest?
MyLife

Ślub humanistyczny. Co to jest?

Miłość pomiędzy dwojgiem ludzi to jedno z najpiękniejszych uczuć, jakie istnieją. Zakochana para pragnie podzielić się swoim szczęściem z całym światem, nie zawsze musi to jednak być ślub kościelny czy ślub cywilny. Ile par tyle oczekiwań względem ceremonii. Jedne nie wyobrażają sobie ślubu bez kościoła i słów przysięgi składanych przed Bogiem, inne potrzebują wyłącznie aktu

Nadia Kopeć Nadia Kopeć · 17 maja 2021

Miłość pomiędzy dwojgiem ludzi to jedno z najpiękniejszych uczuć, jakie istnieją. Zakochana para pragnie podzielić się swoim szczęściem z całym światem, nie zawsze musi to jednak być ślub kościelny czy ślub cywilny. Ile par tyle oczekiwań względem ceremonii. Jedne nie wyobrażają sobie ślubu bez kościoła i słów przysięgi składanych przed Bogiem, inne potrzebują wyłącznie aktu cywilnego, który wiąże dwie osoby w świetle prawa. Istnieje także inna opcja, jaką jest ślub humanistyczny.

Czym jest ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny to sposób na powiedzenie „Kocham cię” drugiej osobie na swoich własnych warunkach. W Polsce nie wiąże się on z żadnymi konsekwencjami prawnymi, nie jest też uznawany przez Kościół, mimo to cieszy się coraz większą popularnością. Jego idea odnosi się do człowieka i wszystkiego, co go otacza oraz nastawiona jest na maksymalną personalizację ceremonii weselnej. Słowa przysięgi wypowiadane są nie przed Bogiem ani urzędnikiem, ale przed człowiekiem w tym wypadku przed ukochaną osobą. Ten rodzaj ceremonii odbywa się w obecności mistrza ceremonii tzw. celebranta. Może to być przyjaciel, brat lub kuzynka jednak muszą oni być zarejestrowani w Towarzystwie Humanistycznym. Ich rolą jest nie tylko towarzyszenie parze młodej, ale i służeniem radą oraz pomocą w trakcie przygotowań do ceremonii. Istnieją również specjalne agencje, które zajmują się organizacją tych ślubów.

Jaki jest koszt ceremonii?

Ich koszt to około 500-100 zł za ceremonię i konsultację przy tworzeniu scenariusza ceremonii. W przypadku, gdy para chce bardziej spersonalizować ślub, chce, aby odbył się np.: na statku, pod wodospadem czy w trakcie lotu balonem, cena odpowiednio wzrośnie.

Ślub humanistyczny – personalizacja na najwyższym poziomie

W Polsce ślub humanistyczny nie wiąże się z żadnymi skutkami prawnymi. Warto jednak wiedzieć, że w USA, Norwegii czy Szwecji śluby te są całkowicie zalegalizowane. Dlaczego młode pary tak chętnie decydują się na ślub humanistyczny? Przede wszystkim, dlatego że dzięki temu ta podniosła, choć raczej symboliczna, ceremonia, a właściwej jej przebieg, może być dowolnie kształtowana przez nich samych. Zakochani nie muszą już uzależniać ceremonii od godzin pracy urzędnika, co oznacza, że ślub ten może odbyć się o zachodzie lub wschodzie słońca. Ceremonia może też odbyć się niezależnie od miejsca. Jeśli kochasz góry, lasy lub jesteś fanem jazdy konnej i chciałbyś właśnie w takich warunkach przeprowadzić ceremonię, ślub humanistyczny jest dla ciebie. Chodzi w nim bowiem o skoncentrowanie się na waszej wspólnej miłości i powiązaniu okoliczności jej wyznania z naturą lub pasjami, które wspólnie macie.

Własna przysięga

Przede wszystkim jednak ślub humanistyczny daje wam możliwość napisania własnej przysięgi. Nie musicie zatem podążać za schematem i powtarzać słów przysięgi za kapłanem w Kościele. Po prostu mówicie to, co chcielibyście tak naprawdę powiedzieć drugiej osobie w tej uroczystej chwili. Możecie także zrezygnować z formalnych strojów jak biała suknia ślubna czy wytworny garnitur i indywidualnie dobrać takie stroje, które najlepiej będą was wyrażały, a nawet wykorzystać różne tematyczne przebrania. Taki spersonalizowany ślub humanistyczny to wyjątkowa okazja do wyrażenia łączących was uczuć, a także naprawdę świetna zabawa, którą ze śmiechem będziecie wspominać do końca życia.

Ślub humanistyczny — dla kogo?

Ślub humanistyczny to doskonała propozycja dla wszystkich par, które cenią sobie nietuzinkowość i nieszablonowość. To także rozwiązanie dla osób, które nie mogą wziąć ślubu cywilnego i/lub kościelnego czy też nie chcą ich brać, dla osób po rozwodzie, a także dla par homoseksualnych.

Jednak istnieją również przepisy wskazujące na przypadki, w których ślub humanistyczny nie może być zawarty. Ceremonia ta nie może się odbyć i nie zostanie uznana przez kodeks humanistów, jeśli:

  • jedna z osób jest niepełnoletnia;
  • osoby pozostają związku małżeńskim;
  • osoby są spokrewnione ze sobą w linii prostej, są rodzeństwem lub kuzynostwem;
  • osoba posiada pewien stopień niedorozwoju umysłowego lub ma stwierdzone choroby psychiczne;
  • jedna z osób jest całkowicie ubezwłasnowolniona.

MyLife

Najnowsze