Codzienne nawyki, które pomogą zachować zdrową skórę
MyBody

Codzienne nawyki, które pomogą zachować zdrową skórę

Pielęgnacja twarzy to nie tylko kosmetyki. To higiena życia, na która składa się mnóstwo codziennych nawyków oraz prawidłowe obchodzenie się ze skórą. Można znacznie poprawić jej stan oraz spowolnić starzenie skóry poprzez wprowadzenie kilku delikatnych zmian w swoim codziennym życiu. Wysypiaj się! Dobry, spokojny sen jest podstawą zdrowia. W trakcie snu reakcja na bodźce docierające

Karina Faber (@gazellecare) Karina Faber (@gazellecare) · 29 marca 2022

Pielęgnacja twarzy to nie tylko kosmetyki. To higiena życia, na która składa się mnóstwo codziennych nawyków oraz prawidłowe obchodzenie się ze skórą. Można znacznie poprawić jej stan oraz spowolnić starzenie skóry poprzez wprowadzenie kilku delikatnych zmian w swoim codziennym życiu.

Wysypiaj się!
Dobry, spokojny sen jest podstawą zdrowia. W trakcie snu reakcja na bodźce docierające do nas ze świata zewnętrznego jest ograniczona, dzięki czemu organizm przechodzi w tryb regeneracji. Regenerują się tkanki, w tym również skóra, na której w ciągu dnia pojawiają się liczne większe i mniejsze uszkodzenia. W nocy również lepiej goją się rany. Wiele osób poświęca zdrowy sen na rzecz pracy czy nauki. Częste zaniedbywanie może doprowadzić do przewlekłych problemów ze snem, których nie można bagatelizować. Zaburzenia snu wywołują problemy z hormonami, które mogą powodować np. trądzik hormonalny, nadmierne owłosienie, przesuszenie skóry czy trudności w gojeniu ran. Każdy z nas potrzebuje innej ilości snu, dla jednej osoby wystarczające będzie 6, a dla drugiej dopiero 8 godzin snu.

Delikatnie osuszaj twarz
Rzadko mówi się o tym jak istotne jest prawidłowe osuszanie twarzy. Wiele osób ma tendencję do zbyt mocnego pocierania skóry ręcznikiem po oczyszczaniu czy wacikami podczas demakijażu. Większość z nas nie zauważa natychmiastowych skutków takiej praktyki, co nie oznacza, że ich nie ma. U posiadaczy wrażliwszych skór od razu może pojawić się zaczerwienienie lub podrażnienie. Skórę twarzy należy osuszać bardzo delikatnie poprzez lekkie przyciskanie materiału ręcznika do skóry, aby zebrać wilgoć. Dzięki temu nie uszkadzamy dodatkowo, często już naruszonej, bariery hydrolipidowej skóry. Osoby z trądzikiem pospolitym czy grzybiczym zapaleniem mieszków włosowych powinny do osuszania wybierać jednorazowe ręczniczki, dzięki czemu ryzyko rozniesienia zakażenia na inne partie skóry jest mniejsza.

Picie wystarczającej ilości wody
Wiele osób skarży się na odwodnienie skóry, często pojawiające się uczucie ściągnięcia i spowodowane tym nadmierne przetłuszczanie. Kiedy wypijamy niewystarczające ilości wody, żaden, nawet najlepszy kosmetyk nie pomoże nawodnić i nawilżyć skóry. Bardzo dużo mówi się o tym, że powinno się wypijać około 2 litrów płynów na dzień, aby utrzymać optymalny poziom nawodnienia organizmu. Jednak nadal mnóstwo Polek cierpi na przewlekłe niedobory wody. Dzieje się tak ze względu m.in. na choroby tarczycy, niedobory minerałów oraz picie płynów w nieprawidłowy sposób. Aby dobrze nawodnić organizm powinno się pić kilka łyków płynów co 5-10. minut, zamiast wypijać duże ilości wody na raz. Najlepiej nie doprowadzać do uczucia mocnego pragnienia.

Częsta zmiana pościeli i ręczników
Na ręczniku i pościeli zbiera się mnóstwo bakterii, roztoczy, kurzu i grzybów. Dla skóry z prawidłowa funkcjonującą barierą nie są one problemem. W przypadku złej kondycji skóry z naruszoną barierą hydrolipidową może pojawić się zakażenie bakteryjne lub grzybicze. Aby zmniejszyć ryzyko należy prać osobny ręcznik do skóry twarzy co 3-4 dni w wysokiej temperaturze, a poszewkę na poduszkę zmieniać przynajmniej raz na tydzień. Dotyczy to zwłaszcza osób dotkniętych trądzikiem pospolitym, trądzikiem różowatym, łupieżem pstrym czy grzybiczym zapaleniem mieszków włosowych. Jakie są objawy naruszonej bariery hydrolipidowej? Skóra z naruszoną bariera hydrolipidową ma tendencję do czerwienienia się np. po umyciu twarzy kosmetykiem, może pojawiać się szczypanie, swędzenie i częstsze odwodnienia.

Pełnowartościowa dieta
Zdrowie jelit oraz dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych to podstawa zdrowej skóry.  Im więcej kolorów na talerzu, tym więcej antyoksydantów, polifenoli i witamin, które są niezwykle cenne dla organizmu, ponieważ biorą udział w licznych procesach zapobiegającym mutacjom i przyspieszonemu starzeniu. Do posiłków warto dodawać również zimnotłoczone oleje, np. olej z wiesiołka, ogórecznika czy olej lniany. Są one bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które wykazują działanie przeciwzapalne oraz poprawiają nawilżenie skóry.

Ruch to zdrowie
Regularna aktywność fizyczna pozwala na utrzymanie prawidłowo funkcjonującej gospodarki węglowodanowo-lipidowej oraz na poprawę ukrwienia tkanek, w tym również skóry. Krew jest transporterem tlenu oraz składników odżywczych, dlatego lekkie zaczerwienienie na twarzy podczas aktywności fizycznej jest bardzo korzystne. Oprócz tego udowodniono, że regularne ćwiczenia wpływają bardzo pozytywnie na nasze zdrowie psychiczne, pomaga rozładowywać stres, który w nadmiarze również może bardzo mocno przyczyniać się do zaostrzania problemów skórnych. Aktywność fizyczna to nie tylko bieganie czy intensywne treningi. Może to być również spacer czy powolna joga.

Często kupujemy kolejne kosmetyki, aby poprawić stan skóry, nie zastanawiając się nad naszą codzienną rutyną. Skóra może manifestować niedobory, zbyt małą ilość snu czy złą kondycję psychiczną. Dbanie o nią jest tak naprawdę dbaniem o cały swój organizm, co nazywa się higieną życia. Jest to suma wszystkich, niewielkich praktyk pozwalających na utrzymanie zdrowia.

MyBody

Najnowsze